Podróż historyczna po Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej

Jesteś tu: » Strona główna » Wydarzenia szkolne » 2012 / 2013 » Podróż historyczna po Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej

Podróż historyczna po Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej

W dniu 17.11.2012 r. odbyła się niezwykła prelekcja w siedzibie szczecińskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przy ulicy Wojska Polskiego 96. Prezes Towarzystwa pan ppłk dr Krzysztof Szczur zaprosił grono nauczycielskie Szkoły Podstawowej nr 68 w ramach akcji „Wybieramy patrona  szkoły” na prelekcję o historii Kresów Południowo-Wschodnich.  Nasza szkoła ubiega się o patrona swojej placówki w postaci kresowego 12 Pułku Ułanów Podolskich. Nadarzyła się więc doskonała okazja by zapoznać się z historią nie tylko Podola, ale również innych ziem kresowych.

Prelekcja, powiązana z wystawą okolicznościową miała charakter otwarty dlatego też  i członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich postanowili skorzystać z okazji i wziąć udział w podróży historycznej jaką zaprezentował nam dr Krzysztof Szczur. Zostaliśmy przyjęci w bardzo rodzinnej atmosferze, zarówno przez pana doktora jak i sympatyczne panie z Towarzystwa.

Dr Szczur opowiedział wszystkim historię Towarzystwa Kresowego, którego jest prezesem, zaś gawędę historyczną o ziemiach bliskich jego sercu oparł o licznie zgromadzone przedmioty pochodzące z Kresów Południowo-Wschodnich, pozyskane od członków towarzystwa bądź zebranych w ramach pasji historyczno-kolekcjonerskiej. Znaleźliśmy się w sali niemalże muzealnej, pośród wydawnictw początku XX wieku, książek, gazet, rycin, pięknie oprawionych tematycznie starych pocztówek i fotografii. Opowiadał przede wszystkim o losach Polaków Kresów Południowo-Wschodnich, w skład których wchodziły dawne województwa – lwowskie, wołyńskie, tarnopolskie i stanisławowskie. Tereny te były miejscem tragicznych losów ponad 300 tysięcy naszych rodaków w latach 1939-47.

W wypożyczonym pomieszczeniu od Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, Kresowianie zorganizowali piękną i bogatą wystawę pamiątek poświęconych Kresom Południowo-Wschodnim. Obejrzeć mogliśmy oryginalne przedmioty związane z takimi nazwiskami jak: Witkiewicz, Orzeszkowa, Piłsudski, Makuszyński czy Kossak.

Po prelekcji, przy ciastku, kawie i herbacie mogliśmy swobodnie porozmawiać z panem dr Krzysztofem Szczurem i profesorem Franciszkiem Łuczko, jednym z gości, znanym nam i szanowanym historykiem i pedagogiem szczecińskim.

Spotkanie dla nas wszystkich było żywą lekcją mało znanej historii Polski połowy XX wieku.  Nasi starsi uczniowie także wezmą udział w tych prelekcjach i wystawie, która potrwa do końca listopada br.

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2012"

Mentor YDP Entelo